O nas

Nadejszła wiekopomna chwila. Po 2 latach na blogspocie przechodzimy na własną domenę. Ten blog zostanie wkrótce zamknięty. Nie będzie już aktualizacji. Koniec. Od teraz zapraszam na


czwartek, 28 kwietnia 2011

Polish Hot-Dog a la Żorż

Do wykonania tego arcypolskiego streetfooda potrzebujemy:
  • bułka do hot-doga lub swojski "paluch" - 1 szt
  • kaszanka cienka (długość nie może przekraczać długości bułki) - 1 szt (lub 2 mniejsze)
  • jogurt naturalny - 1 kubeczek
  • czosnek - 5 ząbków
  • koperek zielony - pół pęczka
  • cebula - 1 szt
  • ogórek zielony - 1 szt, sól, pieprz - do smaku

 Bułkę i kaszankę grillujemy. W międzyczasie robimy sos: do jogurtu wyciskamy czosnek, startego ogórka i posiekany koperek, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Cebulę kroimy w półtalarki. Zgrillowaną bułkę nacinamy wzdłuż, wykładamy cebulą, wkładamy ostrożnie kaszankę i polewamy sosem. Zdjęć nie posiadam, ponieważ ilekroć zrobię sobie tego hot-doga, zjadam go tak szybko, że dopiero po fakcie przypominam sobie o fotce :)

A tak przy okazji, parę słów o kaszance:
Kaszanka (kiszka, śl. krupniok) - wyrób wędliniarski z kaszy i krwi oraz podrobów: wątroba, płuca, skórki wieprzowe, tłuszcz. Podstawowe przyprawy to: cebula, pieprz, majeranek. Kaszankę w warunkach domowych wytwarza się głównie przy okazji świniobicia, kiedy jest dostępna świeża krew. Podroby te są koloru czarnofioletowego (od krwi i kaszy), mają najczęściej osłonkę z jelita. W zależności od regionu i producenta są grubsze lub cieńsze. Krupniok zazwyczaj ma kształt typowej kiełbasy grubości do 5 cm. Do wyrobu kaszanki używa się kaszy gryczanej lub jęczmiennej. Rozróżnia się też kaszankę pieczoną, jak i parzoną (gotowaną po napełnieniu). Wyrobem przypominającym kaszankę jest bułczanka (śl. żymlok), gdzie kasza zastąpiona jest miękiszem bułki. Kaszankę przypomina również kadrel, który składa się przede wszystkim z krwi i kawałków słoniny. Potrawą przypominającą kaszankę jest szewska kasza, zapiekana mieszanka mielonej śledziony i kaszy gryczanej (źródło: WIKIPEDIA).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytaj także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...