O nas

Nadejszła wiekopomna chwila. Po 2 latach na blogspocie przechodzimy na własną domenę. Ten blog zostanie wkrótce zamknięty. Nie będzie już aktualizacji. Koniec. Od teraz zapraszam na


środa, 30 stycznia 2013

Siciliana na Szpinaku, czyli Pizza Chatka

Aura sprawia, że ruszać z domu mi się nie chce. Poza tym dużo się wokół SFP dzieje ostatnio i jestem praktycznie uwiązany do komputera. Biorąc to wszystko do kupy, zdecydowaliśmy się zamówić pizzę.

Wybór padł na Pizzerię Chatka, bo po pierwsze jeszcze stamtąd nic nie zamawialiśmy, a po drugie sporo osób wyrażało się pozytywnie o tym miejscu. Po przestudiowaniu menu nasz wybór padł na dwie duże (45 cm) pizze: Sicilianę i Szpinakową. Po godzinie od złożenia zamówienia pudełka stały już na stole, a my zabraliśmy się do jedzenia.

Siciliana: 

W menu opisana jest następująco: sos pomidorowy, ser mozarella, salami, bekon, cebula, karczochy, czosnek.


Te karczochy nas zachęciły, nie ukrywam. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że czegoś brakuje. Bekon! Gdzie jest bekon? Spoko spoko - jest. Tyle, że ukryty pod serem. Karczochy też były, ale trochę mało - średnio po listku na kawałek. No drogie są, rozumiem, ale mimo wszystko wolałbym albo grubsze kawałki, albo nieco więcej, bo choć smak ich był wyczuwalny, to słabo. W tej pizzy dominuje smak salami i bekonu. Nie żeby mi to przeszkadzało, broń mnie panie Boże! Ja salami i bekon uwielbiam, ale tutaj jednak to przełamanie karczochowe powinno być zdecydowanie mocniejsze. Pizza łagodna i aromatyczna, smaczna. Ciasto - biorąc pod uwagę, że pizza wyszła z pieca elektrycznego, niezłe. I. krzywiła się na za duże jej zdaniem ranty, ale dzieciaki były bardzo zadowolone, a i ja uważam, że za 22 zł to ta pizza była całkiem smaczna.


No dobra. Siciliana zjedzona, pora na

Szpinakową

Wg menu powinniśmy na niej znaleźć: sos pomidorowy, ser mozarella, szynka, pomidor, ser pleśniowy, szpinak, czosnek.


Powiem tak: pizza bardzo smaczna. Szpinaku jest sporo, serek pleśniowy typu camembert doskonale podbija smak, szynka dobrze się komponuje. Ale. Moim zdaniem za dużo w niej pomidora. Pizza jest łagodna i pomidor rozmywa jeszcze smak. Bez niego byłaby dużo lepsza, bardziej wyrazista w smaku. Ciasto takie samo, jak w Sicilianie - brzegi wyrośnięte, placek elastyczny. Koszt: 22,50 zł za 45 cm akceptowalny.


Podsumowując: niezła pizza w niewygórowanej cenie. Smaczna, choć mnie osobiście zabrakło jakiegoś ostrzejszego akcentu. W Sicilianie dołożyłbym karczocha, w Szpinakowej zrezygnowałbym z  pomidora i byłoby super. Ale za te pieniądze polecam, bo mimo drobnych wpadek dobre było.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytaj także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...